Լոզանի կոնֆերանս 1922-23 թթ.: Միջազգային կոնֆերանս Մերձավոր Արևելքի հարցով՝ Թուրքիայի դեմ անգլո-հունական արշավանքի (1919-22 թթ.) ձախողումից հետո: Տեղի է ունեցել 1922 թ. նոյեմբերի 20-ից 1923 թ. հուլիսի 24-ը Լոզանում (Շվեյցարիա): Մասնակցել են Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Հունաստանը, Ճապոնիան, Ռումինիան, Հարավսլավիան, ԱՄՆ-ն (որպես դիտորդ) և Թուրքիան: Խորհրդային (ռուսներ-ուկրաինացիներ-վրացիներ) միացյալ պատվիրակությունը մասնակցել է միայն սևծովյան նեղուցների հարցի քննարկմանը: Լոզանի կոնֆերանսը ավարտվել է մի շարք փաստաթղթերի ստորագրմամբ, որոնց մեջ ամենակարևորը Լոզանի հաշտության պայմանագիրն էր, որով հաստատվեցին Թուրքիայի արդի սահմանները՝ փաստորեն փոխարինելով 1920 թ. Սևրի հաշտության պայմանագրին: Վերացվեցին օտարերկրացիների տնտեսական ու քաղաքական արտոնությունները Թուրքիայում, հատուկ կոնվենցիայով թույլատրվեց առևտրային ու ռազմական նավերի ելումուտը սևծովյան նեղուցներով և այլն:
Լոզանի կոնֆերանսում քննարկվեց նաև Հայկական հարցը: Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությանը (Ա. Ահարոնյան, Ա. Խատիսյան) չթույլատրվեց պաշտոնապես մասնակցել կոնֆերանսին, քանի որ նա այլևս չէր ներկայացնում Հայաստանը, որտեղ հաստատվել էր խորհրդային իշխանություն: Այդուհանդերձ, Ազգային պատվիրակության (Գ. Նորատունկյան, Լ. Բաշալյան) հետ համատեղ կոնֆերանսին ներկայացվեց մի հուշագիր, որն առաջարկում էր Հայկական հարցի երեք հնարավոր լուծում՝ «Հայկական ազգային օջախի» ստեղծում ԱՄՆ-ի նախագահ Վ. Վիլսոնի սահմանագծած Հայաստանի տարածքում: Երևանի հանրապետության (այսինքն՝ Խորհրդային Հայաստանի) ընդարձակում՝ նրան կցելով Արևմտյան Հայաստանի մի մասը դեպի ծով ելքով, իսկ հակառակ դեպքում՝ Հայկական ազգային օջախի ստեղծում Կիլիկիայում:
Ազգային փոքրամասնությունների հարցի կապակցությամբ 1-ին հանձնաժողովն ու ենթահանձնաժողովը մի քանի նիստերում անդրադարձան Հայկական ազգային օջախին: Դեկտեմբերի 12-ի նիստում նախագահողը՝ Մեծ Բրիտանիայի արտգործնախարար լորդ Քերզոնը, անդրադառնալով Թուրքիայի ազգային փոքրամասնությունների պաշտպանության հարցին, խոսքը մասնավորեցրեց հայերի վրա, որոնք «արժանի են հատուկ ուշադրության՝ աչքի առաջ ունենալով ոչ միայն սերունդների կյանքի ընթացքում նրանց կրած դաժան տառապանքները, որոնք հարուցել են քաղաքակիրթ աշխարհի համակրանքն ու զարհուրանքը, այլև նկատի առնելով ապագայի վերաբերյալ նրանց տրված (դաշնակից տերությունների կողմից) հատուկ հավաստիացումները», և Անկարայի կառավարությանը խնդրեց այդպիսի «ազգային ոգի ունեցող ու վճռականությամբ լեցուն» ժողովրդի համար «ազգային տուն» (օջախ) հատկացնել Թուրքիայի հյուսիս-արևելյան նահանգներում կամ Կիլիկիայի ու Սիրիայի հարավ-արևելյան սահմանագծի վրա [«Հայաստանը միջազգային դիվանագիտության և սովետական արտաքին քաղաքականության փաստաթղթերում (1828-1923 թթ.)», 1972, էջ 735-736]: Նույն ոգով արտահայտվեցին նաև Անտանտի մյուս ներկայացուցիչները (Բարրեր, Գարրոնի, Մոնտանա, Վենիզելոս, Չայլդ և ուրիշներ), որոնք «մարդասիրական» ճառեր չխնայեցին ի պաշտպանությունհայոց դատի: Բայց թուրքական պատվիրակությունը (Իսմեթ փաշա, Ռզա Նուր բեյ) վճռականորեն մերժեց Թուրքիայի տարածքում որևէ հայկական ազգային օջախ ստեղծելու գաղափարը՝ պատճառաբանելով, թե Թուրքիան ոչ իր արևելյան նահանգներում, ոչ Կիլիկիայում չունի «տարածքի որևէ պատառ», որի բնակչության մեծ մասը թուրքեր չլինեն, և որը կարելի լիներ որևէ կերպ անջատել մայր հայրենիքից: Եվ բացի այդ, Թուրքիան միջազգային իրավունքին համապատասխան պայմանագրեր է կնքել (նկատի ունեն Մոսկվայի և Կարսի 1921 թ. պայմանագրերը) և «բարիդրացիական հարաբերություններ» հաստատել ներկայումս գոյություն ունեցող «անկախ Հայաստանի», այսինքն՝ ՀԽԱՀ-ի հետ, և դրան հակառակ կլիներ պատկերացնել որևէ «այլ Հայաստանի գոյությունը» (նույն տեղում, էջ 749):
Հաղթանակած Թուրքիան այսպես իր կամքն էր պարտադրում Անտանտի պետություններին: Մեծ Բրիտանիան ու Ֆրանսիան, որոնք շահադիտական նպատակներ էին հետապնդում Թուրքիայում ու Մերձավոր Արևելքում, քայլ առ քայլ տեղի էին տալիս թուրքական պատվիրակության համառության առջև՝ զիջումների գնալով ի հաշիվ ազգային փոքրամասնությունների (հայեր, հույներ, Թրակիայի բուլղարներ և այլն) օրինական շահերի: Մի վերջին անգամ Հայկական հարցը շոշափվեց 1-ին հանձնաժողովի 1923 թ. հուլիսի 17-ի նիստում և, վերածվելով «հայ գաղթականության» հարցի, փոխանցվեց Ազգերի լիգային (տե՛ս Ազգերի լիգան և Հայկական հարցը): Եվ արդեն կնքված պայմանագրում հիշատակություն անգամ չկար հայերի ու Հայաստանի մասին: Այդպիսով Թուրքիան ոչ միայն յուրացրեց Արևմտյան Հայաստանն ու Կիլիկիան, այլև «ագիտատորներից» պաշտպանվելու պատրվակով մերժեց բազմահազար տարագիր արևմտահայերի վերադարձը հայրենի երկիր: Պայմանագրի 42-րդ հոդվածով թուրքական կառավարությունը պարտավորվում էր «պաշտպանություն ցույց տալ» Թուրքիայի ազգաին փոքրամասնությունների աղոթարաններին, գերեզմանոցներին ու կրոնական մյուս հաստատություններին: Լոզանի կոնֆերանսի խորհրդային պատվիրակությունը (ղեկավար Գ. Չիչերին) մի հուշագրով պատրաստակամություն հայտնեց Ռուսաստանում և Ուկրաինայում ապաստան տալ հայ գաղթականներին:
Ջ. Թորոսյան
Գրականության ցանկ
«Հայաստանը միջազգային դիվանագիտության և սովետական արտաքինքաղաքականության փաստաթղթերում (1828-1923)», Երևան, 1972, էջ 735- 764:

CONFERENCE OF LAUSANNE 1922-23. An international conference on the issue of the Near East, after the failure of Anglo-Greek campaign against Turkey (1919-22). The conference was held from November 20, 1922, till July 24, 1923 in Lausanne, Switzerland. Participants of the conference were Great Britain, France, Italy, Greece, Japan, Romania, Yugoslavia, the United States (as an observer) and Turkey. The Soviet (Russians, Ukrainians, Georgians) joint delegation took part in the discussion of issue on the channels the Black Sea. Lausanne conference ended with a series of documents signed and the Treaty of Lausanne was the most important one which settled the boundaries of modern Turkey, and actually this treaty replaced Peace Treaty of Sèvres of 1920. Turkey abolished the foreign economic and political the privileges, commercial and military ships were allowed to access the Black Sea channels by special convention etc.
The first commission and sub-commission referred to the Armenian national home during several sessions. The chairman of the session of December 12, prime minister of Great Britain lord Curzon touching upon the issue of national minorities of Turkey, talked about the Armenians, “The Armenians deserve special attention, not only in the sight of the brutal tortures suffered by the generations that arosed the sympathy and horror of the civilized world, but wemust also consider specific assurances given by Allied Powers about their future”. He asked the government of Ankara to allocate “national home” for "this people full of spirit and determination” in the north-eastern provinces of Turkey, on the south-eastern border of Syria, and Cilicia.
The other representatives of the Entente (Barrer, Garroni, Montana, Venizelos and others) were of the same opinion and didn’t spare "humanitarian" speeches in defense of the Armenian Cause. But the Turkish delegation (Ismet Pasha, Reza Nur Bey) firmly rejected the idea of establishing Armenian national home in Turkey, saying that Turkey didn’t have "any piece of territory” neither in eastern provinces, nor in Cilicia and the majority of their population were Turks and therefore, they couldn’t be separated from the motherland. Besides, Turkey had signed treaties according to international law (referring to the treaties of Moscow and Kars in 1921) and established "good neighborly relations" with an existing "independent Armenia," that is, Armenian SSR, and it was difficult to admit "the existence of another Armenia”
Victorious Turkey imposed its will on the Entente powers in this way. Great Britain and France, who were pursuing their own interests in Turkey and Near East, ceded to the persistence of the Turkish delegation, and made concessions at the expense of national minorities’ (Armenians, Greeks, Bulgarians in Thrace, etc.) legal interests. For the last time the 1st commission touched upon the Armenian issue on July 17, 1923. It turned into "the Armenian refugees' issue and was transferred to the League of Nations. And again the Armenians and Armenia were not mentioned in the treaty. Thus, Turkey has not only processed the Western Armenia and Cilicia, but under the pretext of protecting itself from "agitators", it rejected thousands of expatriate Western Armenians to return to their homes. According to the Article 42 of the Treaty, the Turkish Government undertook teh activities to "protect" churches, cemeteries and other religious institutions of Turkish National Minorities. The Soviet delegation at the Lausanne Conference (director G. Chicherin) expressed willingness by a memorandum to give shelter to the Armenian refugees in Russia and Ukraine.