Լոնդոնի կոնֆերանս: Տեղի է ունեցել 1921 թ. փետրվարի 21-ից մարտի 14-ըընկած ժամանակահատվածում: Մասնակցել են Անտանտի մի շարք պետություններ (Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, Իտալիա, Բելգիա, Ճապոնիա, Հունաստան) և առաջին համաշխարհային պատերազմում պարտված Գերմանիան ու Թուրքիան: Լոզանի կոնֆերանսում ի թիվս այլ հարցերի (ռազմատուգանք, հույն-թուրքական պատերազմի դադարեցում և այլն) Ֆրանսիայի և Իտալիայի առաջարկով քննարկվեց նաև 1920 թ. Սևրի հաշտության պայմանագրի վերանայման հարցը: Օգտվելով Անտանտի տերությունների միջև սրված իմպերիալիստական հակասություններից՝ թուրքական միացյալ պատվիրակությունը (Ռեշիդ փաշան՝ Կ. Պոլսից և Բեքիր Սամի բեյը՝ Անկարայի կառավարությունից) պահանջեց վերականգնել նախապատերազմյան սահմանները (առանց արաբական երկրների, բայց ներառյալ 1920 թ. Ալեքսանդրապոլի պայմանագրով զավթած Կարսի մարզն ու հայկական մյուս տարածքները): Անտեսելով Սևրի պայմանագրի ստորագրումից հետո Մերձավոր Արևելքում տեղի ունեցած ռազմաքաղաքական փոփոխությունները (քեմալականների հաջող պատերազմները Հունաստանի ու Հայաստանի Հանրապետության դեմ, խորհրդաթուրքական մերձեցումը, Անկարայի հետ Անտանտի առանձին երկրների անջատ բանակցությունները և այլն)՝ հայկական զույգ պատվիրակությունները Ա. Ահարոնյանի և Պողոս Նուբարի գլխավորությամբ ապարդյուն փորձում էին Անտանտի տերություններին համոզել՝ իրագործել Սևրի պայմանագրի՝ Արևմտյան Հայաստանին վերաբերող հոդվածները և «վարչական ինքնավարություն» ստանալ ֆրանսիական ազդեցության ոլորտում գտնվող հայկական Կիլիկիայի համար:
Անգլո-ֆրանսիական ներկայացուցիչների հետ գաղտնի գործարքի մեջ մտած (1921 թ. մարտի 9-ի ֆրանս-թուրքական համաձայնագիր, համատեղ կոնցեսիաներ և այլն) թուրքական պատվիրակությունը մերժեց հայերի բոլոր պահանջները, իսկ Լոնդոնի կոնֆերանսում բավարարվեց սոսկ Արևելյան նահանգների սահմաններում «Հայկական ազգային օջախ» ունենալու իրավունքի անորոշ ձևակերպմամբ, որը նույնպես չընդունեց թուրքական պատվիրակությունը: Այդպիսով, Սևրի պայմանագրում նախատեսված հայկական «ազատ և անկախ» պետության գաղափարը փոխարինվեց «ազգային օջախով», որը շուտով ամենևին պետք է ջնջվեր Լոզանի պայմանագրում(տե՛ս Լոզանի կոնֆերանս 1922-23 թթ.):
Ջ. Թորոսյան
Գրականության ցանկ
«Հայկական հարց» հանրագիտարանԵրևան, 1996թ.:
«Հայաստանը միջազգային դիվանագիտության և սովետական արտաքինքաղաքականության փաստաթղթերում (1828-1923)»Երևան, 1972:

CONFERENCE OF LONDON took place in February 21 - March 14, in 1921. A number of Entente states (Great Britain, France, Italy, Belgium, Japan, Greece) and the defeated states of World War I ,Germany and Turkey, participated in it. Among other issues discussed in Conference of London (Greek-Turkish war termination, etc.) France and Italy suggested to review Sèvres Peace Treaty of 1920. Taking advantage of sharpened imperialist contradictions between the Entente Powers, Turkish joint Delegation (Resit Pasha, from Constantinople and Bekir Sami Bey, from Ankara government) demanded to restore pre-war borders (excluding Arab countries, including Kars province and the other Armenian territories by the Treaty of Alexandropol in 1920).
Ignoring the military-political changes occurring in Near East after signing the Treaty of Sèvres (Kemalist successful wars against Republic of Armenia and Greece, the Soviet-Turkish rapprochement, negotiations of separate Entente countries with Ankara etc.), two Armenian delegations headed by A. Aharonian and Boghos Nubar had unsuccessfully tried to convince the Entente powers to implement the articles on Western Armenia of Treaty of Sevres, and to gain "administrative autonomy" for the Armenian Cilicia which was in the French sphere of influence of.
Turkish delegation, that entered into a secret deal with the Anglo-French representatives (the Franco-Turkish agreement on March 9, 1921, mutual concessions, etc.) and rejected all the claims of the Armenians, and only the vague formulation of granting "national home" on the borders of Eastern provinces was satisfied in the London Conference, but it was also rejected by the Turkish delegation. Thus, the idea of "free and independent" state of Treaty of Sevres was replaced by "national home", which was going to be removed from the Treaty of Lausanne soon (See the Conference of Lausanne 1922-23).